School Board Member Districts

  • (Download Adobe Acrobat Reader to view or print PDF) 

    PDF Icon 2018/19 Map of Schools by School Board Member Districts

    PDF Icon 2018/19 Map of Single School Board Member Districts with Municipalities

     

    Countywide
    At-Large,
    Seat 8

    Vice Chair
    Donna P. Korn
    Donna P. Korn

    Countywide
    At-Large,
    Seat 9 
    Robin Bartleman
    Robin Bartleman

    District 1

    Ann Murray
    Ann Murray

    District 2

    Patricia Good
    Patricia Good

    District 3
    Chair
    Heather P. Brinkworth
    Heather P. Brinkworth

    District 4

    Lori Alhadeff
    Lori Alhadeff

    District 7

    Nora Rupert
    Nora Rupert

    COMBINATION SCHOOLS

    DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
    Beachside Montessori Village
    Gulfstream Academy of Hallandale Beach
    Perry, A. C., Pre-K-8
     
     
    Coral Springs 
    Pre-K-8
    Millennium 6-12 Collegiate Academy
    North Lauderdale 
    Pre-K-8
    Dillard 6-12
    Lauderhill 6-12
     
       

    ELEMENTARY SCHOOLS

    DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
    Bethune
    Boulevard Heights
    Colbert
    Collins
    Dania
    Driftwood
    Hollywood Central
    Hollywood Hills
    Hollywood Park
    Lake Forest
    Miramar
    Oakridge
    Orange Brook
    Pasadena Lakes
    Pembroke Pines
    Sheridan Hills
    Sheridan Park
    Stirling
    Watkins
    West Hollywood
    Chapel Trail
    Coconut Palm
    Coral Cove
    Dolphin Bay
    Fairway
    Hawkes Bluff
    Lakeside
    Palm Cove
    Panther Run
    Pembroke Lakes
    Pines Lakes
    Sea Castle
    Silver Lakes
    Silver Palms
    Silver Shores
    Sunset Lakes
    Sunshine
    Bayview
    Bennett
    Croissant Park
    Cypress
    Floranada
    Foster, Stephen
    Harbordale
    Lloyd Estates
    McNab
    Meadowbrook
    Mirror Lake
    North Andrews Gardens
    North Side
    Oakland Park
    Riverland
    Westwood Heights
    Wilton Manors
    Young, Virginia S.
    Broadview
    Challenger
    Coral Park
    Coral Springs Pre-K-8
    Country Hills
    Eagle Ridge
    Forest Hills
    Heron Heights
    Hunt, James
    Maplewood
    Morrow
    North Lauderdale
    Park Springs
    Park Trails
    Parkside
    Pinewood
    Ramblewood
    Riverglades
    Riverside
    Tamarac
    Westchester
    Banyan
    Broward Estates
    Castle Hill
    Dillard
    Discovery
    Endeavour Primary Learning Center
    Horizon
    King, Martin L.
    Larkdale
    Lauderdale Manors
    Lauderhill Paul T.
    Marshall, Thurgood
    North Fork
    Oriole
    Park Lakes
    Peters
    Plantation
    Rock Island
    Royal Palm
    Sunland Park
    Village
    Walker
    Welleby
    Central Park
    Cooper City
    Country Isles
    Davie
    Eagle Point
    Embassy Creek
    Everglades
    Flamingo
    Fox Trail
    Gator Run
    Griffin
    Indian Trace
    Manatee Bay
    Nob Hill
    Nova Blanche Forman
    Nova Eisenhower
    Plantation Park
    Sandpiper
    Sawgrass
    Silver Ridge
    Tropical
    Atlantic West
    Broward Virtual Education
    Coconut Creek
    Cresthaven
    Deerfield Beach
    Deerfield Park
    Drew, Charles
    Liberty
    Margate
    Markham, C. Robert
    Norcrest
    Palmview
    Park Ridge
    Pompano Beach
    Quiet Waters
    Sanders Park
    Tedder
    Tradewinds
    Winston Park

    MIDDLE SCHOOLS

    DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
    Apollo
    Attucks
    Driftwood
    McNicol
    Olsen
    Glades
    New Renaissance
    Pines
    Silver Trail
    Young, Walter C.
    New River
    Rickards, James
    Sunrise
    Coral Springs Middle
    Coral Springs Pre-K-8
    Forest Glen
    Millenium 6-12
    Ramblewood
    Sawgrass Springs
    Silver Lakes
    Westglades
    Bair
    Dandy, William
    Lauderdale Lakes
    Parkway
    Plantation
    Westpine
    Falcon Cove
    Indian Ridge
    Nova
    Pioneer
    Seminole
    Tequesta Trace
    Broward Virtual Education
    Crystal Lake
    Deerfield Beach
    Lyons Creek
    Margate
    Pompano Beach

    HIGH SCHOOLS

    DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
    Hallandale
    Hollywood Hills
    McArthur
    South Broward
    Everglades
    Flanagan
    Miramar
    West Broward
    Fort Lauderdale
    Northeast
    Sheridan Technical High School
    Stranahan
    Coral Glades
    Coral Springs
    Stoneman Douglas
    Taravella, J.P
    Anderson, Boyd
    Piper
    Plantation
    College Academy @ BCC
    Cooper City
    Cypress Bay
    McFatter Technical High School
    Nova
    South Plantation
    Western
    Atlantic Technical  High School
    Broward Virtual Education
    Coconut Creek
    Deerfield Beach
    Ely, Blanche
    Monarch
    Pompano Beach

    CENTERS/COLLEGES

    DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
    Broward Youth Treatment Center
    Lanier-James Education Center
    The Quest Center
    Henry D. Perry Ed. Ctr.
    Sheridan Technical College
    Broward Girls Academy
    Whispering Pines


    Seagull School
    Pine Ridge Ed.
    Whiddon Rogers Ed.:
    AMIKids Greater Ft. Lauderdale
    Broward Detention Center 
    Thompson Academy
    PACE Center for Girls
     
    Wingate Oaks
    McFatter Technical College
    Atlantic Technical College
    Bright Horizons
    Charles Drew Family Resource Center
    Cross Creek
    Cypress Run Ed.
    Dave Thomas Ed. Center

    CHARTERS

    DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
    Alpha International Academy
    Avant Garde Academy
    Avant Garde K-8 Broward
    Ben Gamla Charter
    Ben Gamla Charter North Broward
    Bridge Prep Academy of Hollywood Hills
    Championship Academy of Distinction at Hollywood
    Championship Academy of Distinction Middle School
    Championship Academy of Distinction High School
    Hollywood Academy of Arts & Science
    Hollywood Academy of Arts & Science Middle
    International School of Broward
    Paragon Academy of Technology
    Somerset East Preparatory Academy
    South Broward Montessori Charter School
    Sunshine Elementary
    The Ben Gamla Preparatory Charter School
    Atlantic Montessori Charter School
    City of Pembroke Pines Elementary - Central
    City of Pembroke Pines Elementary - East
    City of Pembroke Pines Elementary - West
    City of Pembroke Pines High
    City of Pembroke Pines Middle - Central
    City of Pembroke Pines Middle - West
    Franklin Academy - Pembroke Pines
    Franklin Academy - Pembroke Pines High School
    Franklin Academy Cooper City
    Franklin Academy F
    Greentree Preparatory Charter School
    Renaissance Charter Middle School at Pines
    Renaissance Charter School at Pines
    Somerset Academy Charter High School Miramar Campus
    Somerset Academy Elementary
    Somerset Academy Elementary South Campus
    Somerset Academy High
    Somerset Academy Middle
    Somerset Academy Miramar
    Somerset Academy Miramar Middle
    Somerset Conservatory
    Somerset Miramar South
    Somerset Neighborhood
    Somerset Preparatory Charter Middle
    Academic Solutions Academy - A
    Academic Solutions High School
    Charter School of Excellence
    Excelsior Charter of Broward
    New Life Charter Academy
    Somerset Village Academy
    Somerset Village Academy Middle
    Sunrise High School
    Bridge Prep Academy Broward County K-8
    Broward Math and Science Schools
    Coral Springs Charter School
    Eagles' Nest Middle
    Everest Charter School
    Imagine Charter School at Broward
    Imagine Elementary School at North Lauderdale
    North Broward Academy of Excellence Elementary
    North Broward Academy of Excellence Middle
    Panacea Prep Charter School
    Renaissance Charter School at University
    Renaissance Charter School of Coral Springs
    RISE Academy School of Science and Technology
    Somerset Academy Riverside
    Somerset Academy Riverside Middle
    Somerset Preparatory Academy Charter at North Lauderdale
    Somerset Preparatory Charter High at North Lauderdale
    Ben Gamla Charter South Broward
    Central Charter School
    Championship Academy of Distinction of West Broward K-8
    Championship Academy of Distinction at Davie High School
    Eagles' Nest Charter Academy
    Renaissance Charter School of Plantation
    SunEd High School
    Atlantic Montessori Charter School West Campus
    Charter School of Excellence @ Davie
    Franklin Academy - Sunrise
    Imagine Charter School at Weston
    Imagine Schools - Plantation Campus
    Renaissance Charter School at Cooper City
    Somerset Academy Davie
    Andrews High School
    Ascend Career Academy
    Innovation Charter School
    Somerset Academy Pompano
    Somerset Academy Key Middle School
    Somerset Key High Charter School
    Somerset Pines Academy
    SunEd High of North Broward
    West Broward Academy

     

Last Modified on July 8, 2019