• Piper HS Logo Banner

     

    STUDENT LIFE 2017 - 2018

     

    Academy of Finance

    Mr. Pinkney

    B 178

    1st & 3rd Wednesday, 3:00 – 5:00 PM

    Choose Peace

    Mr. Canales

    547

    Every other Thursday 3:00 - 4:30PM

    Piper Art Club (P.A.C.)

    Mr. Dixon

    C 192

    Every other Tuesday, 2:45 – 3:45 PM

    Baking Bengals

    Chef Carter/Chef Cooper

    C 202

    Every other Wednesday 3:00 – 5:00 PM

    Band/Orchestra

    Mr. Jackson

    C 208

    See Advisor for Practice Schedule

    Bengal Best Buddies

    Ms. Simu

    B 161

    See Advisor for Schedule

    Book Club – Ladies/Gentlemen

    Ms. Williams

    The Nook

    1st Tuesday of Every Month

    Class Sponsor – Freshmen

    Ms. Bird

    B 165

    3rd Wednesday of Each Month

    Class Sponsor – Sophomore

    Ms. Kimbrough

    A 128

    Wednesdays 2:50pm

    Class Sponsor – Junior

    Ms. Pinzon

    533

    Thursdays, 3:00 – 4:00 PM

    Class Sponsor – Senior

    Ms. Chin

    A 126

    2nd Wednesday of Every of Every Month

    Chess Club

    Mr. Monereau

    The Nook

    Mondays, 2:50 – 3:50 PM

    Chorus

    Mr. McCaw

    C 206

    See Advisor for Practice Schedule

    Animation Club

    Mr. Fox

    B 180

    Thursdays, 2:45 – 3:15 PM

    Debate

    Ms. Howard

    B 172

    Elective Class – Meets Daily

    Piper Players & Thespians

    Ms. Hanna/Ms. Sajous

    Mod 3

    Thursdays, 3:00-4:30 PM

    DECA

    Mr. Craddock

    C 203

    Mondays & Thursdays 3:00  – 4:30 PM

    Environmental Club

    Ms. Neugaard

    562

    Every Other Monday, 2:50 – 3:45 PM

    FFEA

    Ms. Ortiz

    A 141

    Mondays, 2:45 – 3:30 PM

    First Priority

    Mr. Hanna

    PR 237

    Thursdays, 2:45 – 3:45 PM

    Future Female Leaders

    Ms. Ashley-Hill

    Mod 1

    2nd & 4th Wednesday of Each Month

    YMCA Science

    Ms. Placucci

    B 154

    Mondays & Wednesdays 2:45 – 5:15 PM

    GSA (Gay, Straight Alliance)

    Ms. Bird

    B165

    2nd Wednesday of Each Month

    HOPE Club

    Mr. Figueroa

    C 198

    Every Monday – See Advisor for Times

    H.O.S.A.

    Ms. Marsh

    C 190

    Elective Class – Meets Daily

    ICC (Inter Club Council) - SGA

    Ms. Howard

    B 172

    1st Wednesday of Each Month 2:45 – 3:15 PM

    Key Club

    Ms. Andrus

    Nook

    Every Other Tuesday 2:45 – 3:45 PM

    Marine Science Club 

    Mr. Telle

    575

    Every other Monday 2:45 – 3:30 PM

    Mu Alpha Theta

    Ms. Pond

    A 121

    1st & 3rd Tuesdays 2:45 – 3:45 PM

    Tutoring – Wednesdays 2:45 – 3:45 PM

    National Honors Society

    Ms. Ashley-Hill

    Bengal Gallery

    1st & 3rd Wednesday of Each Month

    P.L.A.Y. (Athletic Study Hall)

    Coach/Team Directed

    Various Locations

    Monday – Friday 2:45 – 3:30 PM

    Radio

    Mr. Farley

    WKPX

    Elective Class – Meets Daily

    Raiders

    LT COL Kimmey

    Track

    Monday – Friday 3:30pm

    Rocket Club

    Mr. McMorris

    A 114

    Every Other Tuesday 2:45 – 3:30 PM

    JROTC

    LT COL Kimmey

    Port 235

     Mondays 7:00 AM

    Silver Knights

    Mrs. Hayes

    A 137

    Thursdays 2:40-3:40

    Spanish Club/Latinos In Action

    Mr. Amaya

    Mod 2

    Every other Wednesday 2:40pm-3:30pm

    Lyrical Masters (Poetry Club)  

    Ms. Bentley

    Mod 9

    Tuesdays 3:00-5:00 PM

    Student Government Association (SGA)

    Ms. Howard

    Bengal Gallery

    2nd Tuesday of Every Month 2:45 PM – 3:30 PM

    SWAT (Students Working Against Tobacco)

    Ms. Kimbrough

    A 128

    2nd and 4th Fridays of Every Month

    Women of Tomorrow

    Ms. Williams

    550

    See Advisor for Times

    Yearbook/Newspaper

    Ms. Trujillo

    A 140

    Elective Class – Meets Daily

    Pan – African Leadership Club

    Mr. Curry

    P 41

    Every Other Monday 2:45 – 3:30 PM